Hírek

Rossz szavakat használunk, különösen akkor, amikor stresszesek vagyunk. Alkalmanként „elfelejtjük” a gyerekek előtt.

Rossz szavakat használunk, különösen akkor, amikor stresszesek vagyunk. Alkalmanként „elfelejtjük” a gyerekek előtt.

Májusban belső PR-felmérést végeztünk, amelyben arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire gyakori a vulgaritás használata mind a hat ENP-országban, és hogy Önök mennyire tartják ezt problémának.

Arra a kérdésre, hogy használ-e vulgarizmusokat (káromkodásokat), a lengyelek majdnem ¼-e (24%) azt válaszolta, hogy elég gyakran használja őket. Ez lényegesen gyakoribb a lengyel férfiak és a 15-17 éves fiatalok körében.
A csehek 1/5-e sem fogja vissza magát, ha káromkodásról van szó. Ezzel szemben Romániában a legkevésbé gyakori a trágárságok használata, ahol a megkérdezettek 18%-a nyilatkozott úgy, hogy soha, 30%-a pedig szinte soha nem használja őket.

A legtöbben (36%) úgy gondolják, hogy a vulgáris kifejezéseket inkább a fiatalok használják. Ez a válasz lényegesen gyakoribb volt a csehek (43%), a lengyelek (42%) és a szlovákok (41%) körében.
31%-uk szerint a vulgarizmusokat leggyakrabban a kommunikációs készségekkel/szókinccsel nem rendelkező emberek használják, különösen a szlovákok (33%).
29% osztja azt a véleményt, hogy a vulgáris kifejezéseket inkább az alacsonyabb társadalmi osztályokból származó emberek használják, 28% pedig az alacsony iskolai végzettségűek (általános iskola, szakmunkásképző) vagy a kétkezi munkások - a termelésben, kézműiparban stb. dolgozók (26%).
21%-uk szerint a káromkodó szavakat olyan emberek használják, akik „nem szórakoznak“ (a lengyelek 38%-a gondolja így), 19%-uk szerint pedig az őszinte/egyenes emberek használják (a magyarok 27%-a gondolja így).

59%-uk (határozottan + inkább) tartja problémásnak a vulgaritás/káromkodás használatát. Leginkább a románok (38% határozottan problémának tartja), a magyarok és a szlovákok érzékelik problémának. Ezzel szemben a lengyelek és a csehek jóindulatúbbak a csúnya szavak használatával szemben.
A bolgárok 4%-a használ vulgáris kifejezéseket a gyermekek előtt (a teljes mintában csak 2%). A magyarok 15%-a és a lengyelek 13%-a használja alkalmanként. Csak nagyon ritkán „fordul elő” a csehek felével és a magyarok 43%-ával. A románok (59%), a bolgárok (58%) és a szlovákok (53%) képesek a legjobban kontrollálni magukat e tekintetben, azt mondják, hogy velük soha nem fordul elő.

És milyen tevékenységekkel „ tehermentesíted” magad a leggyakrabban? Leggyakrabban káromkodáshoz folyamodsz, amikor stresszes/nyomott vagy. Erről a lengyelek (53%), a magyarok (52%) és a csehek (52%) több mint fele számolt be. A nők és a 15-29 éves fiatalok körében is ez a leggyakrabban említett ok.
36%-uk szenved a „magányos káromkodástól”, vagyis hajlamos akkor káromkodni, amikor senki sem hallja. Leggyakrabban a csehek (49%) és a szlovákok (42%). A bolgárok 44%-a és a románok 31%-a szokott csúnya szavakat használni vezetés közben.

19%-uk szokott káromkodni a háztartási munkák során, meglepő módon ritka a nemek közötti egyensúly ebben a tekintetben (leggyakrabban a lengyelek 23%-a és a magyarok 22%-a).
A csehek (14%) és a szlovákok (13%) leginkább azért járnak kocsmába, hogy „könnyítsenek magukon”. A munkahelyen a magyarok közel ¼-e (24%) általában nem nélkülözi a káromkodást. A lengyelek a többi országhoz képest lényegesen gyakrabban használnak csúnya szavakat még sportmérkőzések nézése közben (15%) vagy a házastársukkal/partnerükkel való kommunikáció során is (11%).

A kutatást az Európai Nemzeti Panel hat országában végezték 2024 májusában, összesen n=6198 fős, az ország 15 év feletti lakosságára reprezentatív mintán (Cseh Köztársaság n=1034, Szlovákia n=1027, Lengyelország n=1007, Magyarország n=1004, Bulgária n=1085, Románia n=1042).
‹ Vissza

Közzétéve 2024. szept. 19. 14:13:24